שר שלום ג'רבי על הטרנד של רכישת מוצרים אונליין

רכישת מוצרים אונליין היא כבר מזמן לא טרנד חולף אלא מציאות מובהקת. יותר ויותר ישראלים, מכל פלחי החברה, מבצעים יותר ויותר קניות דרך האינטרנט, ואך טבעי שכך יהיה שכן חלק גדול מהחיים שלנו מתנהל באופן כללי ברשת. שר שלום ג’רבי, ראש רשות השירות הלאומי אזרחי וחובב טכנולוגיה, מספר על המגמות החדשות בתחום וכן על רכישות אונליין בקרב הציבור הדתי.

 

קונים יותרבעיקר מאתרים מחו"ל

אם ב-2010, סה"כ לפני 6 שנים, פחות משליש מהישראלים ביצעו קניות באינטרנט, הרי שב-2015 – כך עפ"י סקר שנערך עבור חברת “פייפאל” – 3 מכל 4 ישראלים ערכו לפחות קנייה מקוונת אחת.

 

שר שלום ג’רבי מעריך כי הסיבה לזינוק הדרמטי היא התפוגגות החששות השונים שליוו את הרכישות האינטרנטיות בראשית הדרך: הפחד כי פרטי האשראי יזלגו לידיים בעייתיות, החשש שמא המוצרים לא יגיעו למרות שתמורתם כבר שולם הסכום המבוקש, הפחד שנקבל מוצר שונה מזה שחפצנו בו וגם החשש שיהיה פער של ממש בין מה שראינו באינטרנט לבין מה שיגיע אלינו בפועל (ובפרט כשמדובר בקניית בגדים, אחת האופציות הפופולריות ברשת).

 

ככל שרמת אתרי הקניות עלתה, ומדיניות המשלוחים כמו גם ההחזרים התגלתה כמהימנה ואמינה, כך סולקו המחסומים הנ"ל ויותר ויותר ישראלים הצטרפו למעגל הקונים ברשת.

 

מגמה נוספת היא כאמור העדפת אתרים מחו"ל.

 

הסיבות העיקריות לכך הן מוצרים שלא מוצעים כאן בארץ וגם לא ע"י אתרי האינטרנט המקומיים, ומחירים אטרקטיביים במיוחד.

 

שר שלום ג’רבי מציין כי באופן טבעי קשה לאתרים ישראלים להתחרות עם המחירים שמציעים אתרים סיניים (ולא רק הם), וגם מבחינת המבחר ישנם אתרים בינלאומיים שמציבים רף גבוה במיוחד שקשה לעבור אותו.

 

יחד עם זאת אין פירוש הדבר שהאתרים הישראלים צריכים להרים ידיים ולוותר על הכנסות בהיקף עצום – הדרך להתחרות באתרים מכל רחבי העולם היא באמצעות שירות ברמה גבוהה במיוחד, סחורה ייחודית (גם אם בהיקף מצומצם יחסית) והדגשת היתרונות של עסק מקומי (בין אם לצרכן ובין אם לכלכלה הישראלית באופן כללי).

 

האם גם במגזר הדתי מרבים לרכוש מוצרים אונליין?

שר שלום ג’רבי מעריך כי היקף הרכישות של בני ובנות המגזר הדתי באינטרנט נמוך ביחס להיקפי הקניות של החילוניים.

 

סיבה אחת לכך היא שבאופן כללי הציבור הדתי קונה פחות מוצרים מזה החילוני. סיבה נוספת היא שחלק מאנשי ונשות המגזר הדתי מצוידים בסמארטפון כשר שאינו מאפשר גלישה לכל אותם אתרי מסחר, וגם כשהם בבית הם נמנעים מלהיכנס אל אתרים מסוימים עקב התנגשות בין אופי האתרים לבין הערכים בהם מאמין הציבור הדתי.

 

שר שלום גרביאחד ממאה המשפיעים בציבור הדתי לאומי

בשנת 2012 פרסם העיתון “בשבע” רשימה שכוללת את 100 הדמויות הבולטות והמשפיעות בציבור הדתי לאומי (לדעתם של אנשי העיתון, כמובן). בין אישים מוכרים כמו האלוף במיל’ יאיר נוה, השר נפתלי בנט (שאז עדיין רק היה יו"ר “הבית הלאומי”), המשפטן ניל הנדל, הסופרת והפובליציסטית אמונה אלון, זוכה פרס ישראל הרב חיים דרוקמן, איש החינוך צבי פלג, איש התקשורת ג’קי לוי ואיש העסקים אבי כץ, גם שר שלום ג’רבי מצא עצמו ברשימה המכובדת.

 

הכללתו ברשימה של ג’רבי נובעת הן מתפקידו הנוכחי כראש רשות השירות הלאומי אזרחי, אחד הגופים החשובים בארץ, הן בזכות היוזמות השונות בהן נקט במסגרת תפקיד רב השפעה זה (למשל הרחבת המעגל ודרבון קבוצות אוכלוסיה נוספות להתנדב, ובהם למשל בני המיעוטים שמהווים חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, החרדים ועוד) והן בזכות הרקורד שלו עוד לפני שהגיע לשירות הלאומי – רקורד שכולל עשייה נמרצת במסגרת בני עקיבא, המפד"ל (אחת המפלגות שהתאחדו לכדי “הבית הלאומי”), משרד הרווחה, העמותה להתנדבות ועוד.